ČBA: bydlení v Česku mírně zlevní
V Česku lze očekávat po zhruba čtyřletém růstu cen bydlení jejich pokles, který však nebude nijak výrazný. Záležet bude například na vývoji ekonomiky, situaci na trhu práce, dynamice příjmů obyvatel a důvěře v budoucnost. Vyplývá to ze studie České bankovní asociace (ČBA), která současně vylučuje, že by v dohledné době pominuly problémy s dostupností bydlení.
„Pro odhad budoucího možného vývoje je nezbytná analýza historických dat. Lze z ní usuzovat, že v současnosti Česko zažívá od svého vzniku již třetí vlnu intenzivního růstu cen bydlení,“ uvedl autor studie, externí analytik ČBA Tomáš Somogyi. První vlna mezi lety 2000 a 2004 byla podle něj tažena zejména očekáváním možného růstu cen rezidenčních nemovitostí po vstupu Česka do Unie. Ceny bytů v tomto období podle studie vzrostly o 86 % v mimopražských regionech a v hlavním městě zhruba o tři čtvrtiny. Ve druhé vlně, která přišla v letech 2006 až 2008, vzrostly nabídkové ceny bytů mimo Prahu o 64 %, v Praze o 56 %. Podle Somogyiho za tímto nárůstem stály zejména dostupnost hypoték, dobrá situace na trhu práce, růst mezd a důvěra spotřebitelů. „Vývoj v posledním období od roku 2014 do současnosti přinesl třetí vlnu růstu cen. Svůj podíl zde sehrály i nízké úrokové sazby. Nabídkové ceny bytů vzrostly mimo Prahu o 43 %, v Praze o 55 %. Je zřejmé, že vždy rok po dosažení pomyslných cenových vrcholů následoval mírný pokles cen,“ doplnil hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura. Po první vlně podle něj klesly ceny mimo Prahu o 14 %, v Praze o 7 %. Po druhé vlně, tedy v období ekonomické krize, se mimo Prahu ceny snížily o 17 %, v hlavním městě o 13 %.
Dlouhodobým problémem, který nahrává růstu cen, je podle studie neuspokojená poptávka kvůli nízkému počtu volných a cenově dostupných bytů. Problémem je velmi nízký počet vydaných stavebních povolení, zejména v Praze. Podle Staňury je ovšem nutné dodat, že počet dokončených bytů v Česku v posledních letech roste. Zvýšená nabídka se ale ještě na trhu plně neprojevila.
Podle studie lze rovněž předpokládat, že v následujících letech se bude v Česku zvyšovat podíl nájemního bydlení, který má v současnosti jeden z nejnižších v Evropě. „Zejména mladší část populace bude před hypotečními úvěry favorizovat flexibilnější nájemní bydlení. A to i za cenu toho, že se při srovnatelných až lehce vyšších měsíčních nákladech okrádají o budoucí vlastnictví nemovitého aktiva,“ dodal T. Somogyi.
ČTK
Související články
- EU: ceny bydlení rychle rostou
- Brno: nové byty dál zdražují
- ČSÚ: byty od roku 1998 zdražily 4,25x
- Slovensko: bydlení rychle zdražuje
- Byty v 1. čtvrtletí zdražily
- Ceny nových bytů v Praze stále rostou
- Deloitte: ceny pražských bytů neklesnou
- Byty dále zdražují
- Slovensko: ceny bydlení stouply
- Růst cen nových bytů v Praze zpomalil