Bydlení a zdraví
Celkové výdaje na zdravotní péči v ČR v roce 2017 vzrostly na více než 387 miliard korun a jejich podíl na HDP dosahuje 7,68 %. Lidské zdraví samozřejmě úzce souvisí s tím, kde a jak pracujeme a bydlíme, vždyť 90 % času lidé tráví v budovách. Podle průzkumu agentury STEM/MARK se devět z deseti českých domácností potýká s nějakým rušivým faktorem, který snižuje komfort bydlení. Jde hlavně o hluk, vlhkost, plíseň, zatékání, nedostatečné zateplení či osvětlení. To vše má na lidský organismus velký vliv. Tak například, pokud je člověk dlouhodobě vystaven hluku, prokazatelně se tím vystavuje riziku zvýšeného výskytu kardiovaskulárních onemocnění a také psychických poruch, zejména depresí. Plíseň zase způsobuje dýchací problémy v podobě rýmy, kašle či dušnosti apod.
Důležitým faktorem našeho života je vzduch, respektive jeho kvalita v místech, kde žijeme, včetně budov. V tomto ohledu je nutné především časté větrání, které zabrání hromadění škodlivého oxidu uhličitého v místnostech. Ten totiž nepříznivě ovlivňuje kvalitu spánku a může tak mít za následek mnoho zdravotních obtíží od bolesti hlavy, pálení očí a vysoušení sliznic až po alergické reakce nebo chronická onemocnění dýchacích cest. Na tomto poli pomoc nabízejí nové technologie – třeba chytré senzory neustále monitorující teplotu, vlhkost a úroveň CO2 v místnostech a podle toho se následně automaticky otevírají a zavírají střešní okna, rolety a žaluzie.
Společnost ATREA zase ve spolupráci se společností JRD a ČVUT vyvinula speciální spínač určený k pozastavení chodu vzduchotechniky v případě nepříznivé smogové situace. Dokáže také lokalizovat nejvhodnější prostor pro umístění čidla CO2. Moderní budovy jsou totiž klimatizované a často bez možnosti otevírat okna. Proto je důležité pravidelné čištění celého systému vzduchotechniky.
Řečí čísel není zdraví levná záležitost. Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven za jednu ženu v roce 2017 dosáhly 24 838 Kč, za jednoho muže 23 815 Kč. A za léky pak průměrný jedinec musí ročně vytáhnout z peněženky více než 2 400 korun.
Více informací o zdraví v souvislosti s bydlením přinese diskusní setkání SF Zdravé bydlení, které se bude konat v Praze 19. června letošního roku.
ST/tk
Související články
- Zájem o zdravé bydlení nezastavila ani pandemie
- Slovensko: ceny rezidencí stále stoupají
- EU: ceny bydlení rychle rostou
- Vlastní byt má 70 % populace EU
- Česko: mamahotel posiluje
- JRD zahajuje projekt Císařská vinice
- Brno hledá projektanta pro 300 družstevních bytů
- Viadukt Anděl – JRD vstupuje na kancelářský trh
- JRD zahájila výstavbu Bohdaleckého kvarteta
- Vláda i Praha mají novou koncepci bydlení