Praha a udržitelný rozvoj
Společnost Arcadis, zaměřená na poradenství v oblasti stavebnictví, životního prostředí a udržitelného rozvoje, každé dva roky porovnává stovku metropolí z hlediska kvality života jejich obyvatel, úrovně podnikatelského prostředí a dlouhodobě udržitelného rozvoje. Tyto tři oblasti vychází z dokumentu Cíle dlouhodobě udržitelného rozvoje, které do roku 2030 definovala pro svých 193 členů OSN.
Žebříček Arcadis´ Sustainable Cities Index 2018 „vyhrál“ Londýn, následovaný Stockholmem a Edinburghem. V první dvacítce je celkem 14 evropských měst, tři asijská a tři severoamerická města. Praha na tom není nijak zle – celkově se umístila na 23. místě a je po Vídni v tomto ohledu druhou nejúspěšnější metropolí regionu střední a jihovýchodní Evropy.
Praha má přednosti …
„Praha je v aktuálním Arcadis´ Sustainable Cities Index hodnocena jako takzvaný vyrovnaný inovátor. Ve dvou sledovaných pilířích – kvalita života jejích obyvatel a úroveň podnikatelského prostředí – se umístila celosvětově velmi vysoko,“ říká Lenka Matějíčková z české pobočky Arcadis. Podle ní je oceňována například dostupnost a kvalita zdravotní péče v Praze, bezpečnost, rozvoj cestovního ruchu, řada příležitostí k podnikání a široká nabídka pracovních míst. Z hlediska trvale udržitelného rozvoje odborníci dobře hodnotí vodní hospodářství a zeleň ve městě.
Arcadis´ Sustainable Cities Index 2018
- Londýn
- Edinburgh
- Singapur
- Vídeň
- Curych
- Mnichov
- Oslo
- Hong Kong
- Frankfurt
- Kodaň
- Amsterodam
- Soul
- New York
- Paříž
- San Francisco
- Hamburk
- Berlín
- Seattle
- Dublin
… i slabiny
Naopak prostor pro zlepšení je podle expertů společnosti Arcadis v dopravě, geografickém i virtuálním propojení města a ve sféře odpadového hospodářství. „Náš index poukazuje na nutnost omezit emise CO2, podpořit alternativní způsoby dopravy a zlepšit zpracování odpadních vod. V poslední jmenované oblasti ale Praha své renomé již zlepšuje. Od září 2018 je ve zkušebním provozu nová čistička odpadních vod, která pracuje s nejmodernějšími technologiemi a má dostatečnou kapacitu pro současné i rostoucí potřeby metropole,“ doplňuje Lenka Matějíčková. A upozorňuje na to, že jakkoli zeleně má Praha dost, její další výsadba a příprava vhodných zelených ploch v rámci intravilánu města je žádoucí, protože pomáhá zmírnit následky zvyšujících se průměrných teplot v letním období.
Arcadis´ Sustainable Cities Index 2018 v rámci CEE
- Vídeň (celkově 5. místo)
- Praha (celkově 23. místo)
- Varšava (celkově 54. místo)
- Budapešť (celkově 57. místo)
- Moskva (celkově 58. místo)
SF/pb
Související články
- Zelené střechy a „industriál“
- PROSTOR, ARCHITEKTURA A TECHNOLOGIE (II.)
- Aktuální trendy v sektoru „industriálu“
- Petr Palička, Penta: S potížemi musíme počítat
- NSZ: novela může vyvolat zmatky
- Zásady spolupráce obcí s investory urychlí výstavbu
- Pražské kontribuce aneb diskuse konečně zbarvená do RUDa
- Hotelová Praha: staré problémy, nové kapacity
- Nájemní bydlení v českém balení (II.)
- Lednové reality: doba bilancí a plánů