Marcel Soural, Trigema: Stále potřebujeme celkem sedmdesát razítek
Trigema – developerská společnost specializovaná na rezidence – byla náchylná k nejrůznějším inovacím odedávna a ani v současnosti tomu není jinak. Trochu to asi souvisí s tím, že Marcel Soural, její hlavní protagonista, vidí budoucnost rezidenční výstavby v české metropoli stále dosti skepticky. A velké naděje v něm v tomto ohledu nevzbuzují ani blížící se komunální volby.
Před rokem jste mi řekl, že jste z poměrů v pražském developmentu unaven a otráven. Jak to vypadá dnes?
Je to stejné. Stavby se nepovolují. Pořád je to hodně dlouhé, pořád vám úředníci hází klacky pod nohy. Neplatí to úplně absolutně, třeba na odboru územního plánování magistrátu jistá dobrá vůle je vidět. To je bezvadné, jenže my stále potřebujeme celkem sedmdesát razítek.
Loni jste mi řekl, že tomu marasmu ve výstavbě čelíte a budete čelit diverzifikací – a plánů jste měl hodně. Pojďme udělat takovou malou revizi všech vašich aktivit mimo samotný development. Co například dělá ten váš vinařský start-up ve Veselí nad Moravou?
To zdárně běží, právě teď v září se začíná stavět.
Expanzi jste plánovali i v lyžařském areálu Monínec?!
Tam se už také staví. Jednu starou chatu jsme zbourali, místo ní se dokončuje nová dřevostavba. Ta má vyšší kapacitu a kvalita ubytování se zvýšila až na úroveň hotelu, který v areálu také máme. Současně na Monínci probíhá řada menších stavebních prací – třeba rekonstrukce stávající půjčovny a servisu lyží a vybudování dalších dvou nových, včetně vybudování zázemí pro novou službu – hlídání dětí. Poměrně velká změna proběhne v provozu – většinu těch nových objektů si od nás pronajme provozovatel táborského Intersportu. Do startu nové lyžařské sezony by všechno mělo být hotovo. Stálo nás to zhruba 70 milionů korun, tak by to návštěvník měl poznat.
Co vás společný projekt s Davidem Černým?
Architektonický ateliér Black n‘ Arch už má za sebou všechny obvyklé dětské nemoci. Nebylo to jednoduché, trvalo to takřka rok, ale teď se mi to už začíná líbit. Dnes již zaměstnáváme deset lidí, zčásti architekti, zčásti projektanti. Práci máme nejméně na rok dopředu zajištěnou. A po roce fungování budeme mít i první realizaci. Už zanedlouho otevřeme tady v Nových Butovicích, naproti naší galerii Czech Photo Centre, CyberDog. Oficiálně název je Vědecko-technické robotické informační centrum. Hlavní atrakcí bude robotická ruka, která vám naservíruje víno z našeho vinařství nebo vinný mošt. Myšlenkou projektu je ukázat lidem, kam nás v budoucnu dovede robotizace a umělá inteligence.
Co internetový projekt Flat Zone, který má – pokud vím – ambici stát se u nás nejuniverzálnějším bytovým portálem?
Všechno je už otestováno, v průběhu září spustíme beta verzi. To znamená základní funkcionalitu vyhledávače. A pak budeme vše postupně vylepšovat.
Ještě nějaká inovace?
Snad ani ne – ono to stačí!
Trigema nicméně zůstává především developerskou společností. Nemohu se proto nezeptat – jaké projekty máte v chodu?
V pokročilém stadiu přípravy je projekt BD Paprsek a BD Kamýk. Inovujeme i tady – Kamýk je náš první projekt, kde chceme použít prefabrikované díly, konkrétně koupelny a segmentový obvodový plášť. Hledáme možnosti, jak dosáhnout při stavění větší efektivity, vyšší kvality a minimalizování počtu dělníků přímo na stavbě. Kromě těchto dvou projektů máme rozpracovaných dalších šest velkých rezidenčních projektů. Celkem máme v přípravě zhruba 2 500 nových bytů. No a aby to nebyla nuda, tak chceme u Kladna postavit logistický areál – tady jsme také ve fázi povolování.
Poměrně dlouho se Trigema chystá proniknout do sféry nájemního bydlení?!
Dnes to už má konkrétní podobu. Projekt Invalidovna, který představuje zhruba 150 nájemních bytů, by měl mít do konce roku územní rozhodnutí. Kdy bude hotovo, to vám ale neřeknu. Délku povolovacího řízení nelze odhadnout, složité to bude i investičně – půjde o jednu miliardu korun, model financování musíme ještě promyslet. A snadná nebude ani samotná realizace. Na projektu se podílí David Černý a s architekty z ateliéru Qarta achitektura vymýšlí moc hezké věci. Stavebně to ale nepochybně bude komplikované.
I v našem rozhovoru neustále narážíme na to proklaté povolování. Nemálo lidí v tomto ohledu vkládá jisté naděje v novou vládu. Patříte k nim?
Já si myslím, že nový kabinet má silnou motivaci k tomu, aby něco posunul dál. Potřebuje zkrátka dokázat, že se něco opravdu změnilo, takže já doufám, že se situace v našem oboru zlepší. Je známo, že se připravuje nový stavební zákon – to je velmi pozitivní ambice. Jde ovšem o to, aby lidé ve vládě pochopili, že za osm či deset let nám nebude nic platný. Mám signály, že tomu tak je a snad se to tedy stihne ještě v tomto volebním období.
Jistý optimismus ve stavebním sektoru panuje i co se týká komunálních voleb, kterou budou co nevidět. Lidé prý už pochopili, že zmrazení výstavby, ke kterému leckde skutečně došlo, má negativní dopady na jejich život.
Nevím. Pražská komunální politika je strašně nevyzpytatelná. V mnoha městských částech vládnou nikoli politické strany, ale lokální volební sdružení či hnutí – a ta jsou naprosto nečitelná. Asi mluvím s jinými lidmi než vy, podle mne se všichni spíše bojí, jak to dopadne. Ať už bude výsledek jakýkoliv, že by ti nestavěči najednou zázračně vymizeli, tomu moc nevěřím.
Problematice rezidenční výstavby bude věnováno další diskusní setkání Stavebního fóra. Bude se pod názvem „Bytový trh: krize pokračuje“ konat ve středu 3. října v pražském hotelu Adria v době 11:30 – 13:30. Více informaci a přihlášku najdete na
http://archiv.stavebni-forum.cz/cs/diskusnisetkani/bytovy-trh-krize-pokracuje/ .
Petr Bým
Související články
- Marcel Soural, Trigema: Čeká nás velká krize
- Český bytový trh v detailu
- Marcel Soural, Trigema: Pražské byty zdražují úředníci
- Marcel Soural, Trigema: když je něčeho málo, je to drahé!!
- Česko hledá vizi své budoucnosti (II)
- Nájemní bydlení a development
- Realitní říjen: kratší oddechový čas?
- Praha: ceny i prodej nových bytů trhají rekordy
- Slasti (a strasti) českého developmentu
- Realitní červen: investuje se hodně, staví méně